مراقبت های پوستی

علت جوش صورت و راهکار هایی برای درمان آن

علت جوش صورت و راهکارهایی برای درمان آن
جوش به کابوسی برای افراد تبدیل شده است . ما در این مطلب با پاسخ به چند سوال به بررسی این مطلب و رهایی از این کابوس خواهیم پرداخت.
• جوش چیست ؟
• به چه علت افراد جوش می زنند ؟
• جوش در هر یک از قسمت های مختلف بدن به چه علت است ؟
• برای درمان جوش چه راهکارهایی وجود دارد ؟


جوش چیست ؟


زمانی که در بدن اختالالت التهابی به وجود می آید باعث بروز جوش می شود که بروز این اختلالات در سن نوجوانی ۸۰ درصد نوجوانان را درگیر می کند و بروز جوش فقط مختص به سن نوجوانی نیست بلکه در بزرگسالی هم ممکن است رخ دهد و ظاهر شود. اگر فولیکول های مو به سلول های مرده پوست و چربی متصل شوند این وصل شدن باعث به وجود آمدن جوش هایی از قبیل جوش های سر سیاه ، چرکی و ملتهب می شود.

تغییرات هورمونی ، وجود باکتری و تولید بیش از اندازه چربی در بدن باعث به وجود آمدن آکنه بر روی پوست می شوند. هنگامی که باکتری ها می خواهند به عمق پوست نفوذ کنند بدن در مقابل این نفود واکنش نشان میدهد این واکنش ایمنی سلول های تسکین دهنده التهاب پوست را به وجود می آورد با بروز این اتفاق در بدن یکی از غدد ها به اسم غدد سبابه ترکیبات التهابی تولید می کنند و در نتیجه آکنه بر روی پوست ایجاد می شود.


به چه علت افراد جوش می زنند ؟


1 .عاملی به نام هورمون :

در دوره بلوغ در بدن نوجوانان که ترشح هورمون آندروژن افزایش می یابد و ترشح آن بالا می رود و باعث به وجود آمدن جوش می شود . در خانم ها در دوران بارداری و هم چنین دوره عادت ماهیانه که تغییرات هورمونی افزایش می یابند باعث جوش و یا تشدید جوش ها می شوند.


2.عاملی به نام داروها :

مصرف هر دارویی به نوبت خود دارای عوارضی است و در داروهایی که ساخت آن ها کورتیکواستروئیدها ، تستوسترون ، لیتیم به کار رفته است از عوامل تشدید کننده جوش های بدن هستند.


3.عاملی به نام مصرف مواد غذایی نامناسب :

مصرف مواد غذایی نامناسب، رژیم غذایی نامناسب کبد را چرب می کنند و چرب شدن کبد از علل ایجاد جوش های چرکی هستند.


4.عاملی به نام اضطراب :

عامل درونی می توانند باعث ایجاد انواع بیماری های جسمانی شوند که یکی از این عوامل استرس و اضطراب است که از علل بروز جوش بر روی پوست هستند.


5.عاملی به نام وراثت :

آکنه همچنین می تواند به علت ارثی و به صورت انتقال صفات ارثی از والدین به فرزندان منتقل شود.


6.عاملی به نام محیط آلوده :

در محیط آلوده قرار گرفتن و کار کردن باعث میشود این آلودگی به پوست نفوذ کند و باعث بسته شدن منافذ پوست و مسیر فولیکول های مو شود در نتیجه شاهد جوش بر روی پوست خود خواهید بود.


7.عاملی به نام استفاده از وسایل آرایشی در مدت طوالنی:

اگر سطح پوست در طولانی مدت با وسایل آرایشی پوشانده شود و شستشو صورت در طولانی مدت برای پاک کردن آرایش انجام نشود جوش های ملتهب یا زیر پوستی ظاهر می شوند.


• جوش در هر یک از قسمت های مختلف بدن به چه علت است ؟


نواحی از بدن که دارای بیش ترین میزان غدد چربی هستند و همچنین فولیکول های مو به غدد چربی وصل هستند بیش تر جوش می زنند این نواحی عبارتند از : صورت، قفسه سینه ، شانه ، بازو و پشت

دلیل جوش روی صورت و ناحیه سر :

هنگامی که در سطح پوست صورت و یا پیشانی روغن یا عرق انباشت می شود باعث به وجود آمدن جوش در این نواحی می شود. بهترین راه آن است که از لباس ، روسری کاله ، روسری و لوازم آرایشی استفاده کنید که باعث شود کمتر عرق کنید. استفاده بیش از حد معمول از قند در رژیم غذایی ، اختلال در کارکرد غدد فوق کلیوی از علل ایجاد آکنه در ناحیه گردن یا فک است.
علت جوش صورت و راهکارهایی برای درمان آن


دلیل جوش روی پشت بدن و قفسه سینه :

استرس یا اختالل در کارکرد سیستم گوارشی و یا سیستم عصبی از عوامل ایجاد کننده جوش و آکنه در پشت هستند. نوشیدنی های خیلی سرد ، مصرف بیش از حد غذاهای تند یا غذاهای دارای ادویه جات زیاد و در حالت کلی آن چه که به قست گوارش مربوط می شود از علل بروز آکنه در قفسه سینه هستند.


دلیل جوش روی شانه :

استرس بیش از حد همچنین می تواند باعث به وجود آمدن جوش یا آکنه در امتداد شانه باشد.


دلیل جوش روی آرنج :


کمبود ویتامین می تواند در بدن باعث ایجاد جوش در آرنج باشد.همچنین می تواند ناشی از یک بیماری پوستی به اسم کراتوز پیالریس باشد که بیماری بی خطری است.


• برای درمان جوش صورت چه راهکارهایی وجود دارد ؟


1 .استفاده از روغن درخت چای :

این روغن به عنوان ضد باکتری و ضد التهاب عمل می کند به نحوی که باکتری به وجود آورنده ی آکنه را نابود می کند. همچنین از دیگر مزایای این روغن کاهش تورم و قرمزی جوش ها است. که آن را باید روی قسمتی از بدن که دارای آکنه است مالش دهید.


2 .استفاده از گیاه نارون کوهی :

گیاه نارون کوهی از سرعت رشد باکتری ها در بدن می کاهد ، کنترل کننده ی التهاب و قرمزی پوست است این مزایا این گیاه را به یکی از بهترین از بین برنده های جای جوش تبدیل کرده است.


3.استفاده از روغن جوجوبا :

روغن جوجوبا که حاوی مواد مومی است و وجود این مواد مومی پوست آسیب دیده را ترمیم می کند و همچنین باعث می شود زخم های ناشی از آکنه سریع تر بهبود پیدا کنند. روغن جوجوبا و محتویات آن کاهش دهنده التهاب پوست ، تورم ناشی از جوش ، جوش های سر سفید و همچنین دیگر ضایعات پوست ملتهب هستند.


4 .استفاده از روغن زیتون :

روغن زیتون به علت دارا بودن آنتی اکسیدان و ضد التهاب درمان جوش صورت است. روغن صورت مانند یک آبرسان پوست عمل می کند و این خاصیت آبرسانی به تسریع بهبود جوش کمک می کند.


5.استفاده از لیمو :

لیمو دارای فایده های بسیاری است از جمله اینکه به افزایش و رشد سلول های جدید کمک می کند و آن ها را جایگزین سلول های مرده ای که از بین برده است میکند و همچنین پوست را که خاصیت ارتجاعی دارد بهبود می بخشد و به کاهش قرمزی جای انواع جوش کمک می کند.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *