تکنولوژی

آیا استفاده از گوش پاک کن مضر است ؟

آیا استفاده از گوش پاک کن مضر است ؟

همه ما استفاده از گوش پاک کن را می دانیم و روزانه به علت تجمع موم داخل گوش لازم می دانیم گوش های خود را با گوش پاک کن تمیز کنیم .  تنها دلیل استفاده از گوش پاک کن پاک کردن جرم گوش از مجرای گوش است. پزشکان استفاده از گوش پاک کن را تنها برای پاک کردن قسمت بیرونی گوش مناسب می دانند و اغلب توصیه می کنند که از این محصول برای پاک کردن داخل گوش استفاده نکنید . استفاده از گوش پاک کن در داخل گوش با خطرات مختلفی از جمله آسیب و عفونت همراه خواهد بود. آیا استفاده از گوش پاک کن مضر است ؟ مضرات استفاده از گوش پاک کن چیست ؟ در این مقاله زدکا سعی داریم شما را با عوارض و خطرات استفاده از گوش پاک کم آشنا کنیم ، پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید .

در واقع پوست کانال گوش قسمت خارجی از فولیکول‌های مو و غدد تعریق تشکیل شده است. این بخش باعث ترشح ماده‌ای به نام سرومن می‌شود. سرومن ماده ای است که از گوش ها در برابر باکتری‌ها و مواد خارجی مانند گرد و غبار محافظت می‌ کند. همچنین این ماده در صورت ورود اجسامی مانند گوش پاک کن تا حد امکان از آسیب رسیدن به این عضو پیشگیری خواهد کرد. سرومن به صورت طبیعی از گوش خارج می ‌شود، اما زمانی که این ماده بیش از حد ترشح کند ، باعث ایجاد جرم گوش می شود. ترشح بیش از حد وکس کانال گوش را مسدود می کند و در نتیجه شنوایی ضعیفت تر خواهد شد . زمانی که افراد قصد دارند جرم گوش خود را خارج کنند ، به دلیل عدم آگاهی از روش صحیح باعث انسداد مجرای گوش و ضربه به کانال گوش خواهند شد.

عوارض استفاده از گوش پاک کن

استفاده نامناسب از یک گوش پاک کن برای پاک کردن جرم گوش در واقع می ‌تواند جرم گوش را عمیق‌تر به داخل کانال گوش فشار دهد و این مشکل می ‌تواند مانع از پاک شدن طبیعی جرم گوش شود و باعث تجمع آن در داخل گوش می شود. تجمع بیش از حد جرم گوش می‌تواند منجر به علائم ناخوشایندی مانند درد شدید ، عفونت گوشی و ضعف شنوایی شود. در ادامه به مهمترین و اصلی ترین عوارض استفاده نامناسب از گوش پاک کن می پردازیم .

جراحت گوش با گوش پاک کن

یکی از اصلی ترین عوارض استفاده از گوش پاک کن ، ایجاد جراحات داخل کانال گوش است . این مشکل می تواند به ساختارهای میانی گوش شما آسیب برساند. همچنین یکی از آسیب‌های شایع مربوط به استفاده از گوش پاک کن، پارگی پرده گوش است. مطالعات اخیر نشان می دهد بیشتر آسیب‌های گوش مربوط به استفاده از گوش پاک کن برای از بین بردن جرم گوش می باشد که در 70 درصد این بیماران آسیب‌هایی مانند پارگی پرده گوش و جراحات کانال های گوش گزارش شده است . پارگی گوش می تواند باعث خروج خون از کانال گوش شود.

عفونت شدید گوش با گوش پاک کن

در واقع جرم گوش مضر نیست و وجود مقدار کمی از آن باعث حفظ سلامت گوش ها می شود، زیرا در به دام انداختن و کند کردن رشد باکتری‌هایی که وارد کانال گوش شما شده‌اند کمک می‌ کند. گوش پاک کن تمامی جرم ها را از روی گوش پاک می کند و به همین دلیل باکتری های مضر به راحتی وارد کانال گوش می شوند و با تجمع باکتری ها گوش ها درگیر عفونت شدید خواهند شد .

کاهش شنوایی با گوش پاک کن

از عوارض جدی دیگر استفاده گوش پاک کن کاهش شنوایی و یا از دست دادن شنوایی است . در هنگام استفاده از این محصول ممکن است قسمتی از پنبه نوک گوش پاک کن در داخل کانال گوش شما جدا شود. این مشکل می‌تواند منجر به احساس ناراحتی و یا درد شدید شود. در برخی موارد نیز کاهش شنوایی ممکن است رخ دهد. اگر این اتفاق برای شما روی داده است ، بهتر است گوش را بیشتر دستکاری نکنید و سریعا به پزشک مراجعه کنید . همچنین اگر از گوش پاک کن در گوش خود استفاده می‌ کنید و درد شدید و ناگهانی احساس می ‌کنید که با علائم دیگری مانند ضعف قدرت شنوایی یا زنگ زدن در گوش همراه است، فورا به پزشک مراجعه کنید، زیرا ممکن است گوش شما در این حین آسیب جدی دیده باشد.

چگونه گوش‌های خودتان را تمیز کنیم که آسیب نبیند ؟

قسمت بیرونی گوش را با یک گوش پاک کن ایمن تمیز کنید، بهتر است از استفاده از این محصول در داخل گوش خودداری کنید. سعی کنید از گوش پاک کن‌‌های پنبه‌ای فقط برای محیط بیرونی گوش استفاده کنید و آن را به داخل گوش نفرستید. تمیز کردن لایه بیرونی گوش ها کار بسیار ساده ای است در ابتدا لازم است هنگامی که دوش می گیرید با یک شوینده ملایم یا صابون و یک لیف گوش های خود را به آرامی بشویید . می‌توانید لاله‌ ی گوشتان را که از چین‌ خوردگی‌ هایی تشکیل شده است را تمیز کنید و بعد از تمیز کردن گوش‌ها، با حوله آن‌ها را خشک کنید. پشت گوش‌هایتان مستعد رشد و تجمع باکتری های مضر است، بنابراین بهتر است تمیزکردن پشت گوش ها را فراموش نکنید . کانال داخلی گوش به تمیز کردن نیاز ندارند و اگر احساس می کنید ضعف شنوایی دارید و گوش هایتان از جرم پر شده است ، می توانید به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید .

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *