تکنولوژی

مضرات کرم ضد آفتاب !

مضرات کرم ضد آفتاب !

اغلب مردم اعتقاد دارند مصرف کرم‌های ضد آفتاب برای مراقبت از پوست و سلامتی آن ضروری و از واجبات است. از طرفی دیگر بسیاری از پزشکان متخصص حوزه پوست  از تحقیقات بر اهمیت استفاده از کرم ضد آفتاب ادعا داشته‌اند و مصرف کرم‌های ضد آفتاب را یکی از مهم‌ترین راه‌های جلوگیری از عوارض پوستی دانسته اند. مصرف کرم‌های ضد آفتاب از مبتلا شدن به بیماری‌های خطرناکی مانند سرطان پوست جلوگیری می‌کند. بر اساس تحقیقی، حدود 88 درصد از مبتلایان به سرطان پوست در معرض اشعه فرابنفش قرار گرفته‌اند. هر چند همه ی آنها از مزایای مصرف این نوع کرم‌ها صحبت می‌کنند، اما یکی از معضلاتی که امروزه افراد با آن مواجه خواهند بود، پاسخ به این سوال است که آیا مصرف ضد آفتاب دارای مضرات است؟ در این مطلب می خواهیم اطلاعاتی کاملا متفاوت در مورد مضرات ضد آفتاب بگوییم.

کرم‌ ضد آفتاب از محصولاتی است که وظیفه اصلی آن‌ها سلامت و حفاظت از پوست در برابر اشعه های مضر خورشید است. اشعه های خورشید به دلیل وجود پرتوهای فرابنفش می‌تواند سبب عارضه‌های گوناگون پوستی، از جمله خشکی و قرمز شدن تا سرطان‌های بدخیم پوستی شود.خیلی به اشتباه باور دارند استفاده مداوم از ضد آفتاب می‌تواند سبب ایجاد حساسیت و آکنه شود. امروزه متخصصان و کارشناسان حوزه سلامت پوست بر این عقیده هستند که کرم ضد آفتاب به عنوان یک مانع و سد نسبتا محکم برای پوست در برابر اشعه ماورا بنفش عمل می‌کند. در این حالت کلی دو مدل اشعه ماورا بنفش وجود دارند که می‌توانند روی پوست تاثیر بگذارند، که این دو شامل اشعه UVA که باعث پیری و چروک بیش ‌از حد پوست و اشعه UVB که اکثرا باعث آفتاب سوختگی می‌شود.

هر چند بیشتر پزشکان و متخصصان حوزه سلامت پوست باور دارند اگر مصرف کرم‌های ضد آفتاب را در حد نامطلوب و نامشخص افزایش دهیم، ضرر های ضد آفتاب بر فایده های آن غلبه خواهد کرد. اما بسیاری از پزشکان کرم ضد آفتاب را بدون نسخه تجویز می‌کنند. این کرم معمولا برای افرادی که حساسیت بیشتری نسبت به نور آفتاب دارند توصیه می‌شود که از آن استفاده کنند. کرم ضد آفتاب تنها در حالتی محافظت در برابر هر دو نوع اشعه UV می‌تواند اثربخشی بسیار بالایی روی پوست داشته ‌باشد. محصولات ضد آفتاب در شکل های گوناگونی، مانند ژل، کرم، روغن، لوسیون و اسپری وارد بازار می‌شوند. هر کدام از این مدل ها با توجه به کاربرد و میزان مصرف آن توسط شما می‌تواند مفیدتر باشد. یکی از اطلاعات مهم هنگام خرید و مصرف، وجود برچسبی حاوی درج اطلاعات یک شماره به نام ضریب محافظت در برابر آفتاب (SPF) است. عموما یک ضد آفتاب با SPF 30 می‌تواند 8.5 درصد از اشعه UVB خورشید را مسدود کند. هر چه این عدد بیشتر باشد، جلوگیری از اشعه UVB بیشتر می شود.

کارکرد کرم‌های ضد آفتاب به چه صورت است؟

در صورت کلی دو مانع بزرگ برای حفاظت از پوست وجود دارد که یکی از این موانع، فیزیکی که منعکس و پخش کننده نور و مانع دوم شیمیایی است که جذب کننده نورهای زیان‌ آور خورشید است. بسیاری از آنتی‌اکسیدان‌ها، اسمولیت‌ها و آنزیم‌های ترمیم کننده DNA، جزو دسته‌بندی شیمیایی قرار می‌گیرند. کرم‌های ضد آفتاب مانند یک مرز دفاعی بسیار نازک و قدرتمند عمل کرده و امواج UV را قبل از رسیدن به پوست و آسیب به آن متوقف می‌کنند. این کرم‌ها دارای مولکول‌های ضد آفتاب ارگانیک و رنگدانه‌های غیر آلیِ جذب‌کننده اشعه ماورا بنفش هستند که سبب جذب، پراکندگی و منعکس شدن UV در سطح پوست خواهند شد.

مضرات کرم ضد آفتاب !

کرم ضد آفتاب با مسدود کردن و جذب اشعه UV به وسیله ترکیبی از ذره های فیزیکی و شیمیایی عمل می‌کند. ذرات فیزیکی مانند اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم برای انعکاس کردن اشعه ماورا بنفش از پوست استفاده می‌شود و مواد شیمیایی پیچیده موجود در ضد آفتاب قبل از نفوذ نور به پوست، با اشعه واکنش نشان می‌دهند و آن را جذب و انرژی را به صورت گرما آزاد می‌کنند.کرم ضد آفتاب پوست ما را در برابر اشعه های شدید نور خورشید محافظت می‌کند. یکی از مهم‌ترین مسئله ای که باید به آن توجه داشت، انتخاب بهترین کرم به منظور کاهش مضرات ضد آفتاب برای پوست است.

مضرات ضد آفتاب

قسمت بیشتری از افراد هنگام بیرون رفتن و مواجه شدن با نور آفتاب از کرم ضد آفتاب استفاده می‌نمایند. محافظت در برابر آفتاب به ویژه برای جلوگیری از سرطان پوست، آفتاب سوختگی و پیری زودرس،یکی از واجبات است. عوارض استفاده از کرم ضد آفتاب به خاطر وجود مواد شیمیایی مورد استفاده در داروها است. وجود موادی مانند تتراسایکلین ها، داروهای سولفات، فنوتیازین‌ها و… می‌توانند باعث به وجود آمدن خطراتی شوند. در اینجا میخواهیم تا بعضی از مهم‌ترین مضرات ضد آفتاب را بیان کنیم.

حساسیت آلرژیک

کرم‌های ضد آفتاب داراژ مواد شیمیایی هستند. متخصصان باور دارند که این مواد می‌توانند باعث تحریک پوست، قرمزی، التهاب و خارش شوند. اکثر این نشان‌ها به دلیل وجود این مواد شیمیایی در کرم‌های ضد آفتاب است. بهتر است هنگام خرید به ضد آفتاب‌هایی با برچسب “کم حساسیت” توجه داشته باشید. به دلیل اینکه معمولا کرم‌های ضد  آفتاب بدون تجویز دکتر استفاده می‌شوند، بهتر از با مراجعه به دکتر و اطلاع دادن از حساسیت‌های دارویی، مضرات ضد آفتاب را در این باره کمتر کنید.

تشدید بروز آکنه

هر چند خیلی از متخصصان امر معتقدند دارند که استفاده کردن از کرم‌های ضد آفتاب باعث کمتر شدن تعداد آکنه و جوش در سطح پوست می‌شوند، اما اگر پوست دارای آکنه دارید، برخی از مواد شیمیایی موجود در ضد آفتاب می‌تواند این مشکل را برای شما بدتر کند. برای خلاصی از این اتفاق می‌توانید ضد آفتاب‌های غیر کومدون زا و غیر روغنی را استفاده کنید. توصیه می‌شود حتما قبل از خرید و مصرف کرم‌های ضد آفتاب، نسبت به جنس و نوع پوست خود اطلاعات لازم را داشته ‌باشید تا کمترین میزان ضرر کرم‌های ضد آفتاب ایجاد شود.

تحریک چشم

دور و بر چشم به عنوان یکی از حساس‌ترین نقطه ها در صورت شناخته می‌شود. به همین علت اگر مقدار زیادی از کرم‌های ضد آفتاب را دور چشم استفاده کنید، ممکن است سبب درد و سوزش چشم شود. این‌کار همچنین باعث به حساسیت موقت به نور نیز خواهد شد. البته برخی بر این باورند که ضد آفتاب‌های شیمیایی نیز می‌توانند سبب به نابینایی شوند. اگر کرم ضد آفتاب وارد چشم شد، آنها را کاملا با آب خنک بشویید یا به پزشک مراجعه کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *