سلامت و زیبایی

خواص محصولات ویتامین سی برای پوست !

خواص محصولات ویتامین سی برای پوست

ویتامین C به عنوان یکی از بهترین مواد ضد پیری در بازار نام برده می شود و کلید حفظ پوست صاف، یکدست و درخشان است. اگرچه احتمالا ویتامین C را در رژیم غذایی خود دریافت می‌کنید، هیچ راهی بهتر از این که مستقیما به پوست شما می‌رود وجود ندارد. استفاده از سرم‌ها و سایر محصولات موضعی مستقیم‌ترین راه برای بهره مندی از این فواید و تاثیر ویتامین سی بر پوست است. اگر زیبایی پوستتان برایتان مهم است قطعا تا به حال راجع به تاثیر ویتامین سی بر پوست شنیده اید. یکی از راه‎ های اضافه شدن ویتامین سی به روتین روزمره گنجاندن آن در مواد غذایی مصرفیتان است. اما راه بهتر از آن، استفاده مستقیم از سرم ویتامین C روی پوستتان می باشد.

همه ما تا حدودی می‌دانیم ویتامین C برایمان مفید است، اما آیا می‌دانیم مزایای آن دقیقا چیست؟ ویتامین C دارای مشخصات ایمنی عالی منبع مورد اطمینانی است. بیشتر افراد می‌توانند از ویتامین C موضعی برای مدت طولانی استفاده کنند ، بدون اینکه هیچ گونه واکنش نامطلوبی داشته باشند . ویتامین C همچنین برای استفاده با سایر مواد فعال مراقبت از پوست، از جمله آلفا هیدروکسی اسیدها، رتینول‌ها و SPF بی خطر است. در موارد نادر منبع مورد اعتماد، افرادی که پوست بیش از حد حساس دارند ممکن است دچار سوزش جزئی شوند. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا شما را با فواید ویتامین سی آشنا کنیم .

فواید ویتامین سی برای پوست

آبرسانی پوست

بر اساس تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۷ انجام شد، بیشتر پوست های سالم حاوی غلظت بالایی از ویتامین C هستند که نشان می‌دهد ویتامین C از طریق گردش خون در بدن جمع می شود. در مرور تاثیر ویتامین سی بر پوست همین کافی است که ویتامین C موضعی به شکل اسید اسکوربیک به بهترین وجه به پوست نفوذ می‌کند.

روشن کننده پوست

ویتامین C می‌تواند به محو شدن رنگدانه‌ها کمک کند و سطح پوست را صاف می‌کند تا تیرگی را کاهش دهد. تاثیر ویتامین سی بر پوست شامل درخشندگی و جوانی است. یک بررسی سال 2017 اشاره می‌کند که کاربرد ویتامین C نشان داده شده است که مانع از تولید ملانین، رنگدانه مسئول رنگ پوست می‌شود. این می‌تواند به محو شدن لکه‌های تیره و کدری عمومی کمک کند که از دریافت آن درخشش جلوگیری می‌کند.

 

کاهش قرمزی و یک نواخت شدن پوست

ویتامین سی بر پوست از طریق ظرفیت آنتی اکسیدانی خود به عنوان یک عامل ضد التهابی عمل می‌کند. این به این معنی است که پوست شما را تسکین می‌دهد و پف را کاهش می‌دهد و به صورت شما اجازه می‌دهد تا از بین برود.

کاهش تیرگی حلقه‌های زیر چشم

سرم‌های ویتامین C می‌توانند با آبرسانی به ناحیه زیر چشم به صاف کردن خطوط ریز کمک کنند. اگرچه ویتامین C در کاهش قرمزی کلی موثرتر است، اما برخی افراد می‌گویند که می‌تواند به کاهش تغییر رنگ مرتبط با حلقه‌های زیر چشم کمک کند.

افزایش تولید کلاژن

ویتامین سی باعث تحریک کلاژن می‌شود و از پوست صورت در مقابل عوامل آسیب‌زا مانند انواع آلودگی‌ها محافظت می‌کند. این ماده همچنین کلاژن مورد نیاز برای ادامه رشد را به فولیکول‌های موی شما می‌دهد و اینطور باعث تقویت موهای شما می شود. این ویتامین نقش موثری در ساخت کلاژن پوستی دارد. دلیل اصلی آن این است که ساخت پروتئین کلاژن در بدن نیازمند ترکیبات ویژه‌ای مانند ویتامین سی است. پس اگر این ویتامین به بدن برسد، کلاژن سازی بیشتر و بهتر صورت می‌گیرد و همین امر به سفتی بافت پوست کمک می‌کند. کلاژن یک پروتئین طبیعی است که با گذشت زمان کاهش می‌یابد. سطوح پایین کلاژن می‌تواند باعث ایجاد خطوط ظریف و چین و چروک شود. تاثیر ویتامین سی به پوست برای تقویت تولید کلاژن از طریق فرآیند سنتز کلاژن شناخته شده است. در واقع، سنتز کلاژن بدون ویتامین C ممکن نیست.

جلوگیری از افتادگی پوست

تولید کلاژن با خاصیت ارتجاعی و استحکام پوست مرتبط است. هنگامی که سطح کلاژن شما شروع به کاهش می‌کند، ممکن است پوست شما شروع به افتادگی کند. استفاده از سرم ویتامین C ممکن است تولید کلاژن را افزایش داده و در نتیجه یک اثر سفت کننده کلی ایجاد کند، گزارش یک منبع مورد اعتماد در سال 2017. این در مورد افتادگی ناشی از پیری طبیعی، آسیب استرس اکسیداتیو یا کاهش شدید وزن صادق است. این بدان معنی است که می‌تواند به کاهش ظاهر افتادگی پوست کمک کند و پوست شما را سفت‌تر و شاداب‌ تر نشان دهد.

بهبود زخم

شواهد اولیه نشان می‌دهد که تاثیر ویتامین سی بر پوست می‌تواند باعث تسریع در روند بهبود زخم شود و نیاز بیماران دچار سوختگی‌های شدید به ونتیلاسیون را کمتر می کند. آنتی‌اکسیدان‌های موجود در ویتامین C به درمان جای زخم سوختگی کمک می‌کنند.با توجه به اثرات آن بر آفتاب سوختگی، جای تعجب نیست که مصرف ویتامین C می‌تواند بهبود کلی زخم سریع تر کند. بهبود سالم زخم خطر التهاب، عفونت و جای زخم را کاهش می‌دهد.

محافظت از پوست در برابر رادیکال های آزاد

رادیکال‎ های آزاد مولکول‎ های مخربی هستند که باعث آسیب رسانی به بافت پوستی می‎ شوند. رادیکال‌های آزاد ترکیبات ناپایداری هستند که همیشه به دنبال پر کردن جای خالی تک الکترونی که برای رسیدن به سطح پایداری کم دارند ، می ‎گردند. آنها برای رسیدن به پایداری از مولکول ‎های اطرافشان تک الکترون می گیرند و آنها را هم به شکل ناپایدار در می‎ آورند. در زندگی روزمره شهری به علت آلاینده‌‎های معلق در هوا پوست ما با انواع مختلفی از رادیکال ‎های آزاد در تماس است. رادیکال‎ های آزاد می توانند باعث ایجاد زنجیره تخریبی روی پوست شما شوند. در این زنجیره مخرب سلول‎ های سطحی پوستتان تحت تاثیر قرار می ‎گیرند و باعث ضعیف شدن و پیری آن‎ها می ‎شوند. آنتی اکسیدان به عنوان عامل مغذی در دسترس رادیکال‎ های آزاد قرار می‌گیرند. در این حالت رادیکال‎های آزاد به جای تغذیه از الکترون‎ های آزاد سلول‎ های پوستی از ویتامین C (آسکوربیک اسید موجود در آن) تغذیه می‎ کند. به سلول‎های پوستی آسیبی وارد نمی‎ شود و از تشکیل زنجیره تخریبی روی سلول‎های پوستی جلوگیری می ‎شود.

 

فیس براش برقی مدل LM-019

مراقبت پوستی روزمره با ویتامین سی

متخصصین پوست معتقدند استفاده از سرم ویتامین C بهترین روش می‎‌باشد. سرم ویتامین سی بهترین راه برای رساندن آن به سطح سلول‎های پوستی می‌‎باشد. هر روز صبح صورتتان را با فیس براش دستی بشویید. شستشو با این دستگاه و براش‌‎های مناسب نوع پوستتان ۶ برابر موثرتر از شستشوی دستی می‌‎باشد. شستشو با فیس براش باعث پاکیزگی و تمیز شدن منافذ پوستی از چربی ها، آلودگی‎ های روزمره و آرایشی می‎شود که موجب جذب حداکثری محصولات مراقبت پوستی از جمله ویتامین C خواهد شد. بعد از شستشوی کامل صورت با فیس براش سرم ویتامین سی را روی کل سطح صورت ماساژ دهید. افراد سیگاری و کسانی که در شهرهایی با آلودگی بالای هوا زندگی می ‎کنند بهتر است استفاده از سرم ویتامین سی را در مراقبت روزمره پوستشان قرار دهند . همچنین سرم ویتامین سی برای افرادی که لک پوستی دارند روش درمانی فوق ‎العاده‌ای است. افراد با پوست کدر دیگر کسانی هستند که مصرف ویتامین سی می ‎تواند برایشان بسیار عالی باشد. مصرف هم زمان ویتامین سی و کرم‌‎های دارای SPF تاثیرات جوان کننده خواهند داشت. ویتامین C می‌تواند به بهبود لکه‌های پوستی، کاهش فشارخون، تیرگی دور چشم کمک کند. استفاده صحیح از سرم ویتامین سی تاثیر بسیار عالی بر پوست شما خواهد داشت. بعضی از افراد صبح از آن استفاده می‌کنند تا از خواص محافظت کننده در برابر اشعه ماوراء بنفش آن نیز استفاده کنند، در حالی که برای برخی دیگر به عنوان یک سرم شب بهتر عمل می‌کند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *