مراقبت های پوستی

• علت ریزش مو چیست ؟ و راه های برای درمان آن

علل یا علت ریزش مو چیست ؟

موی سر در زیبایی فرد تاثیر به سزایی دارد و برخوردار بودن از موهای پر پشت و زیبا احساس خوشایندی در فرد ایجاد می کند. یک تار مو از فعالیت یک فولیکول مو می روید. هر یک از تارهای مو به طور معمول در مدت زمان ۲ تا ۶ سال بر روی سر باقی می مانند. در طول شبانه روز اگر بین ۸۰ تا ۱۰۰ تار مو از پوست مو جدا شود و در واقع ریزش داشته باشند امری طبیعی است . با ریزش یک تار مو فولیکول های مو شروع به فعالیت می کند تا تار موی جدیدی را جایگزین آن کند. اما اگر تعداد تارهای مویی که می افتند ، بیش تر از تار موهای جایگزین باشد باید سعی در حل این مشکل کرد و با شناخت درست علت ریزش مو و راه درمان آن ، این مشکل را حل کرد پس در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا شما را با انواع دلایل یا علت ریزش مو و راه های درمان آن آشنا کنیم و از داشتن موهای زیبا ، سالم و پر پشت برخوردار باشید.

یکی از نکاتی که می توان در مورد ریزش مو به آن اشاره کرد آن است که علل ریزش مو در خانم ها و آقایان متفاوت است.


علت ریزش مو در خانم ها :


داشتن موهای زیبا به خصوص در خانم ها به زیبایی ظاهری او یک زیبایی خاص می بخشد و یک ملاک مهم در زیبایی به شمار می آید به همین دلیل وقتی با ریزش مو مواجه میشوند به نسبت آقایان دچار استرس بیش تری میشوند. ریزش مو در خانم ها اغلب به صورت کم پشت شدن موها خود را نشان میدهد در طاسی موهای سر خانم ها ، موهای وسط سر میریزند و فرق سر آنان عریض میشود.
علل یا علت ریزش مو چیست ؟


عاملی به نام وراثت :

یکی از دلایلی که خانم ها به طاسی دچار میشوند ژنتیک و از طریق انتقال والدین به فرزندان است که در این نوع باید از طریق پزشک و انجام آزمایشات مرتبط تشخیص داده شود.


عاملی به نام سندروم تخمدان پلی کیستک :

سندروم تخمدان پلی کیستک که باعث ریزش مو و کم پشت شدن موها میشود یکی از اختالالت هورمونی است و در سنین باروری رخ میدهد و تعادل هورمون ها را تغییر میدهد.


عاملی به نام استرس :

استرس بر همه جنبه های جسمانی و درونی بدن تاثیر می گذارد یکی از جنبه های جسمانی موی سر است که باعث ریزش آن میشود و تاثیر زیادی در ریزش و ضعیف شدن مو دارد.


عاملی به نام کم کاری یا پر کاری تیروئید :

پر کار بودن یا کم کار بودن تیروئید و داروهایی که برای درمان این مشکل مصرف میشود از عوامل ریزش مو هستند.


عاملی به نام زایمان :

به طور معمول خانم ها بعد از انجام زایمان به ریزش مو مبتلا میشوند که این ریزش مو در بعضی موارد به صورت خود به خودی و بعد از مدت زمان چند ماه از بین میرود.


عاملی به نام مواد شیمایی :

موها در اثر رنگ کردن زیاد و استفاده بیش از حد از شامپو دچار شکسته شدن و ریزش میشوند.

عاملی به نام تنبلی تخمدان در دختران:

تنبلی تخمدان که به دنبال خود اختالال و کارکرد نامناسب چرخه قاعدگی و همچنین ریزش مو و نازک شدن موها را به همراه دارد.


علل یا علت ریزش مو در آقایان :


بیشتر آقایان قبل از اینکه به میان سالی پا بگذارند دچار ریزش مو میشوند به طوری که در بعضی افراد این ریزش مو از ۲۰ سالگی بروز میکند اما در حالت کلی ریزش مو با افزایش سن رابطه مستقیمی دارد و هر چه سن بیش تر می شود ریزش مو نیز افزایش مییابد. اگر بخواهیم از گسترده ترین و آشکارترین علت ریزش مو در مردان حرف بزنیم باید به الگوی ژنتیکی آنان اشاره کرد.
ریزش مو در آقایان از کنار شقیقه ها شروع میشود و در طول زمان به جلوی سر میرسد و آنقدر این ریزش مو ادامه پیدا میکند که تمام سر به غیر از قسمت های کناری و پشت سر طاس میشود در بعضی از موارد تمام موی سر افراد میریزد.
علل یا علت ریزش مو چیست ؟


عاملی به نام وراثت:

ژنتیک که از دلایل ریزش مو در آقایان است و از همان سنین جوانی اتقاق می افتد و در گذشت زمان و حتی قبل از اینکه فرد پا به میان سالی بگذارد موهای زیادی را از دست میدهد و در قسمت ناحیه ی بالای سرشان به طاسی یا کم پشتی دچار میشوند.


عاملی به نام رژیم غذایی نامناسب :

اگر فرد از رژیم غذایی سالم برخوردار نباشد مواد معدنی و ویتامین ها در بدن او کاهش مییابد این کاهش باعث ریزش مو در افراد میشود.


عاملی به نام هورمون دی هیدروتستوسترون :

اگر این هورمون در بدن افزایش یابد در طول زمان موجب میشود موها نازک شوند و ریزش داشته باشند که بعد از ۲۵ سالگی این اتفاق میافتد.


عاملی به نام استرس :

استرس به عنوان یک عامل مضر و یک سم در بدن باعث نابود شدن مواد مغذی بدن، کاهش انرژی بدن و در نتیجه ریزش مو میشود.


عاملی به نام دخیره شدن بیش از حد آهن در بدن :

آهن که برای بدن ضروری است و تنها در صورت خونریزی از بدن خارج میشود اگر بیش از حد در بدن ذخیره شود باعث بروز ریزش موها میشود.


علل ریزش مو در کودکان :


همانطور که گفته شد که ریزش بین ۸۰ تا ۱۰۰ تار مو در طول شبانه روز عادی است اما این نکته در مورد کودکان صدق نمیکند و نشان دهنده بیماری است که باید بررسی شود.


عاملی به نام بیماری های خود ایمنی :

هنگامی که سیستم ایمنی بدن دچار مشکل شود این سیستم عصبی به سلولهای بدن خود حمله میکند که در اثر آن به فولیکول های مو آسیب وارد میشود و باعث میشود که کودکان به ریزش مو مبتلا شوند.


عاملی به نام کارکرد نامناسب تیروئید :

کارکرد و عملکرد غده تیروئید در اثر رژیم غذایی نامناسب و نبود مواد معدنی به اندازه باعث ریزش موها میشود.


عاملی به نام عفونت های قارچی :

در این بیماری موهای سر ، ابروها و مژه های کودک درگیر میشوند و آسیب میبینند . امکان ابتلا به این بیماری در کودکان بیش تر در سنین ۳ تا ۱۰ سالگی وجود دارد. از علائم این بیماری قرمزی کف سر ، تورم ، پوسته پوسته شدن و ترشح مایعات از کف سر است که ریزش مو به علت این بیماری اینگونه خود را نشان میدهد.


عاملی به نام بیماری آلوپسی آره تا :

در این بیماری نیز سیستم ایمنی بدن که دچار اختلال میشود و به فولیکول های مو حمله میکند و باعث ریزش مو در یک یا چند قسمت دایره ای شکل یا بیضی شکل میشود این بیماری پس از گذشت یک تا چند روز بروز میکند ساییده شدن مو سری به بالش یا زمین ، سشوار کشیدن موی سر کودکان ، کشیده شدن و محکم بستن موها از علل دیگر ریزش مو در کودکان است.
علل ریزش مو در نوجوانان :


عاملی به نام اختالالت تیروئیدی :

اختالل در کارکرد تیروئید سوخت و ساز بدن را به هم میریزد که یکی از اثرات آن ریزش مو است .


علل یا علت ریزش مو در جوانان :


در سنین قبل از ۳۰ سالگی بیش تر از ۶۰ درصد افراد به ریزش مو دچار میشوند.


عاملی به نام استرس :


استرس در دوره جوانی نیز باعث ریزش مو در جوانان میشود که از یک هورمون به اسم کورتیزول که هورمون استرس است نشأت میگیرد.


عاملی به نام بیماری ها :

بیماری های مختلف از قبیل تیروئید ، کم خونی ، دیابت و عفونت های قارچی از علل ریزش مو در جوانان هستند.


عاملی به نام داروها و درمان ها :

پرتو درمانی و شیمیایی درمانی از علل ایجاد ریزش مو هستند.


عاملی به نام کمبود آهن :

دوره نوجوانی که دوره تغییرات اساسی است و فرد از دوره ای به دوره ای دیگر وارد میشود. دراین دوره کمبود آهن به خصوص در دختران به علت قاعدگی بسیار است که اگر این کمبود آهن رفع نشود و ادامه یابد باعث ریزش مو میشود.


عاملی به نام تغدیه نامناسب :

مواد غذایی نامناسب که به اندازه کافی مواد مغذی مفید ندارند از علل ایجاد ریزش مو هستند.


عاملی به نام آندروژن آلوپسی :

این بیماری که نوعی بیماری ریزش مو است به نحوی است که در ابتدا قسمت بالایی سر ریزش پیدا میکند و به مرور و به تدریج کل سر را فرا میگیرد. در حالت کلی علل ریزش مو به دو دسته ارثی و غیر ارثی دسته بندی میشوند ریزش های غیر ارثی موارد بسیاری را در برمی گیرد اما از نظر اهمیت از اهمیت کمتری نسبت به ریزش موی ارثی برخوردار است.


راه های درمان ریزش مو :


الف) درمان ریزش مو با استفاده از دارو :

برای درمان ریزش مو درمان های موثری وجود دارد که ازبین این داروها می توان به روگین ( داروی رایجی است و بیش تر برای رفع ریزش موی خانم ها استفاده میشود. و برای درمان الگوی ریزش موی مردانه از فیناستراید ) پروپشیا ( که به صورت قرص است مصرف میشود داروهای دیگری نیز در درمان ریزش مو موثرند از قبیل اسپیرونوالکتون ، دوتاسترید که به صورت خوراکی مصرف میشوند.) می توان اشاره کرد.


ب) کاشت مو :

کاشت مو برای درمان ریزش مو موثرترین روش است این روش درمان به کاشت موی طبیعی است و فولیکول های مو در ناحیه های بدون مو منتقل میشود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *