سلامت و زیبایی

تفاوت شامپوی سولفات دار با شامپوی بدون سولفات

تفاوت شامپوی سولفات دار با شامپوی بدون سولفات

سولفات‌ها دسته‌ای از مواد شیمیایی اند که سازندگان از آنها به عنوان یک پاک کننده یا کف کننده برای شامپوها و یا خمیر دندان ها استفاده می‌کنند. بسیاری از محصولات خانگی مانند شوینده‌های کف کننده، خمیر دندان و شامپوها دارای سولفات هستند. سولفات‌ها بافت کف آلودی را درست می‌کنند که وقتی فرد محصولی مانند شامپو را با آب مخلوط کند ایجاد می‌شود.

سولفات‌ها به طور کلی بی خطر هستند. با این حال، بعضی از افراد ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به محصولات حاوی سولفات داشته باشند و مواقعی وجود دارد که فرد باید از مصرف سولفات دوری کند. سولفات‌ها انواعی از مواد شیمیایی به نام سورفکتانت هستند که نقش مهمی در اثر بخشی شامپوها دارند. سورفکتانت‌ها کشش سطحی مایعی را که در آن قرار گرفته اند کمتر می‌کنند، که باعث می‌شود مایع راحت‌تر با آب مخلوط شود و به یک کف خوب تبدیل شود. می دانیم که سولفات‌ها چقدر می‌توانند برای پوست و مو ضرر باشند و در این مطلب هم بیان می کنیم که بهتر است تعداد دفعات شستشوی موهای خود را با شامپو سولفات را بهتر است کاهش دهید.

در واقع سولفات یک نوع شوینده آنیونی است که در محصولات مراقبتی مختلف، از جمله صابون، خمیر دندان و دیگر شوینده ها پیدا می‌شود. در حقیقت سولفات همان چیزی است که شامپو را ضخیم‌تر می‌کند تا روی موهای شما کف کند و به از بین بردن کثیفی کمک می‌کند. اگرچه امکان دارد هنگام استفاده از شامپوهای بدون سولفات متوجه تفاوت موهای خود نشوید، اما تفاوتی وجود دارد.

سولفات در واقع سبب اصلی موهای وز است و موهای رنگ شده را از بین می‌برد، به همین علت است که اکثر سالن‌های زیبایی محصولات بدون سولفات را توصیه می‌کنند و می‌فروشند. پس به جای این ماده مضر، شامپوهای بدون سولفات از نوع دیگری از مواد شوینده برای تمام کردن کثیفی موهای شما استفاده می‌کنند، مانند سدیم لوریل سولفواستات. با این حال، سولفات‌ها مسئول پاکسازی کردن واقعی هستند. بنابراین شامپوهای بدون سولفات آن سطح پاکسازی را ندارند و این می‌تواند منجر به شوره سر و سایر مشکلات مرتبط شود. بنابراین، مقدار کمی از سولفات در محصولات مهم است. به این ترتیب آسیب به حداقل می‌رسد و پاکسازی حفظ می‌شود. در نهایت به یاد داشته باشید که هر شامپویی که کف می‌کند باید حاوی سولفات باشد.

تفاوت شامپوی سولفات دار با شامپوی بدون سولفات

مزایای شامپوهای بدون سولفات

یکی از مواد شوینده بسیار پرمصرف، شامپوها هستند. شامپوها انواع مختلف و متنوعی دارند که انتخاب آن ها به نوع مو، آب و هوا، توان مالی هر فرد بستگی دارد. از انواع شامپوها می توان به شامپو برای موهای چرب، شامپو برای موهای خشک، شامپو برای موهای رنگ شده و خیلی مدل های دیگر اشاره کرد که هر کدام از آن ها ویژگی ها و مشخصات مخصوصی برای خود دارند. یکی از شامپو هایی که امروزه مورد استفاده قرار گرفته است، شامپوی بدون سولفات می باشد. لازم به ذکر می باشد که انواع شامپو ها توسط برند های گوناگون تولید می شوند. شامپوی بدون سولفات شامپویی است که در ترکیبات و یا فرمولاسیون آن سدیم مورد استفاده قرار نگرفته است. سدیم موجود در شامپوها در صورتی که به خوبی شسته و تمیز نشوند ممکن است آسیب های متفاوتی به پوست سر و موها وارد کند.

برای تشخیص شامپوهای بدون سولفات باید ترکیبات و فرمولاسیون آن ها را مورد بررسی قرار داد. شامپو هایی که در ترکیبات آن ها از موادی چون سدیم لوریل سولفات، سدیم لورت سولفات، آمونیوم لوریل سولفات استفاده نشده باشد شامپوهای بدون سولفات هستند. برچسب های نصب شده روی شامپو های بدون سولفات بدون کلمات اختصار مانند SLS و SLES می باشند.

جلوگیری از خشک شدن مو ها

یکی از  مزیت های بسیار مهم این نوع شامپو، جلوگیری از خشک شدن مو ها است. در واقع استفاده از این نوع شامپو ها مانند شامپو های سدیم دار به بافت مو آسیبی نمی زند. بعد از گذشت مدتی استفاده باعث خشک شدن مو ها نخواهد شد و موها شکننده نمی شوند.

 

رفع شوره سر

در ترکیبات شامپوها از مواد شیمیایی استفاده می شود و در اثر ماندگاری طولانی مدت روی موهایتان دچار مشکل می شوند. شامپو بدون سولفات از خشک شدن پوست سر که یکی از عوامل ایجاد شوره سر می باشد، جلوگیری می کند .

جلوگیری از تغییر رنگ موها

این نوع شامپو برعکس شامپوهای معمولی و یا شامپوهایی که در ساختار آن ها از سدیم استفاده شده تغییری در رنگ موها درست نمی کند . به عبارت دیگر شامپو های سدیم دار دارای ذرات بسیار ریزی می باشند که سبب تحریک رنگ دانه های مو می شود و باعث تغییر رنگ مو ها می شود. در واقع شامپو های مختلفی تحت عنوان شامپو برای مو های رنگ شده وجود دارد، لازم است بدانید اگر در ساختار این نوع شامپوها از سدیم استفاده شده باشد نه تنها به ثابت ماندن رنگ مو ها کمک نمی کنند، بلکه باعث تغییر رنگ در موها خواهد شد .

حفظ چربی طبیعی مو

چربی طبیعی مو برای سلامت موها لازم است . این چربی طبیعی باعث جلوگیری از خشک شدن موها می شود. شامپو هایی که در ترکیبات و یا فرمولاسیون آن ها از سدیم استفاده شده چربی موها را به خوبی پاک می کند اما باعث از بین رفتن بخش زیادی از چربی طبیعی مو می شود. شامپوهای بدون سولفات به اضافه  این که موها را به خوبی تمیز می کند چربی طبیعی موها را از بین نمی برد. چربی طبیعی موها برای تغذیه ساقه مو لازم است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *